Aktuality z finančního světa za prosinec 2023 a co očekávat v následujícím roce?

Aktuality z finančního světa za prosinec 2023 a co očekávat v následujícím roce?

Máme za sebou rok 2023. Co přinesl na poli investic? 

Jak rychle to utíká! Právě jsme vstoupili do roku 2024, a před námi se otevírá další kapitola plná nových výzev i příležitostí. Při této příležitosti bychom Vám chtěli poděkovat za důvěru a spolupráci v uplynulém roce a popřát Vám mnoho úspěchů a zdraví v novém roce. 

Máme za sebou vzrušující rok 2023, který byl plný významných událostí ve světě investic. Jak již víte, finanční trhy jsou dynamické a neustále se mění, a minulý rok nebyl výjimkou. Pojďme se podívat, co nám rok 2023 přinesl a jaké lekce si z něj odnášíme. 

Inflace a úrokové sazby 

Do roku 2023 jsme vstupovali s vysokou inflací, kterou se snažily centrální banky tlumit vysokými úrokovými sazbami. Na trhu byla nejistota, jestli se léčba inflace podaří zvládnout a jestli vysoké úrokové sazby neutlumí ekonomiku, která by mohla spadnout do recese. 

Koncem roku 2023 inflace začíná klesat a vypadá to, že léčba vysoké inflace je úspěšná. (Alespoň prozatím.) Proto centrální banky začínají snižovat úrokové sazby a hodlají v tom v roce 2024 dále pokračovat. To neznamená, že jsme již vyhráli nad inflací, ale, že jsem na dobré cestě. Vyhráli jsme bitvu, ale pořád ještě není jasné, že jsme nevyhráli válku. 

Finanční tabulka pravdy 

Akcie 

Akciové trhy zažily úspěšný rok a rostly. Světové akcie vyrostly o 21,5 %. Smazaly tak ztráty z roku 2022 a dostaly se blízko svým historickým maximům. 

Akciové trhy jsme na jejich maximech 2 roky neviděli. Maxima trhů ale nejsou nic výjimečného. V minulosti k tomu docházelo poměrně často. Po dosažení historických maxim se trhy chovají podobně jako v běžných časech. Dále mohou růst i klesat, většinou a dlouhodobě rostou. 

I z grafu je vidět, že akciové trhy po dosažení maxim většinou dále rostly. Většinou, ne vždy. Samozřejmě se mohou vydat oběma směry.

Do akcií neinvestujeme podle toho, jestli jsou nebo nejsou na maximu, ale podle toho, jestli je v portfoliu potřebujeme nebo ne. To plyne z finančního plánu a dlouhodobé strategie. 

 

Co očekávat od 2024? – nemůžeme vědět anebo se nemusíme trefit 

Rok 2023 přináší mnoho nejistot, ale také možností. S potenciálním poklesem úrokových sazeb se očekává, že nejen akcie a dluhopisy budou prosperovat. Ale můžeme být jisti? 

  1. Akciový a Dluhopisový Trh: Pozitivní vyhlídky, ale opatrnost je na místě. Snižování úrokových sazeb by mohlo být příznivé, ale nezapomínejte na globální ekonomické faktory.
  2. Hypotéky a Nemovitosti: Nižší úroky znamenají levnější hypotéky, což by mohlo podpořit růst cen nemovitostí. Je to však jisté?
  3. Kryptoměny: Nadcházející události v ‚kryptolandu‘ naznačují slibnou budoucnost, ale naznačování nestačí. Pamatujte, kryptoměny zůstávají vysoce volatilní.

Klíčová myšlenky: 

  • Nepodléhejte Experimentům: I když máme osvědčený recept, neznamená to, že přidáním nebo převážením nové ingredience získáme lepší výsledek. To platí i pro investice. 
  • Vyvarujte se Spekulací: Historie se může rýmovat, ale nikdy se přesně neopakuje. Držte se svého investičního plánu. 
  • Pravidelné Investování: Cílem je dosáhnout finančních cílů bez ohledu na tržní výkyvy, ne spekulovat na vysoké výnosy nebo riskovat ztrátu kapitálu. 

Závěr: V roce 2023, stejně jako v každém jiném, není možné přesně předvídat finanční trhy. Klíčem k úspěchu je důslednost, ostražitost a držení se osvědčených strategií. 

Jestli potřebujete pomoci s nastavením strategie, obraťte se na svého finančního poradce. 

Pro naše klienty stále máme k dispozici geniální PDF přehled nejdůležitějších 100 grafů, co byste mohli potřebovat.

Napište si o ně! 🙂

Hezký den, Kuba

Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,

– pro klienty OMAP – zpracoval Ing. Jakub Kratochvíla, EFA

Tento materiál není určen k poskytování osobního investičního poradenství, neobsahuje analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení k nákupu nebo prodeji jakýchkoli investičních nástrojů a nejedná se o veřejnou nabídku. Pokud máte zájem o určitý investiční nástroj, poraďte se s vaším finančním poradcem.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.