Pojistné události v důsledku vichřice – chrání mě správně má pojistná smlouva?

Pojistné události v důsledku vichřice – chrání mě správně má pojistná smlouva?

Posledních pár dní nám život opět znepříjemňuje velice silný vítr. Většina z nás má ještě v živé paměti tornádo, které se v červnu loňského roku prohnalo jižní Moravou. Tentokrát to tak vážné naštěstí není, ale v některých státech na území západní a střední Evropy vítr dosahuje rychlosti až 200 km/h. Na našem území je to naštěstí „pouze“ rychlost 90 km/h, ale i takový poryv větru umí napáchat nemalé škody.

Pojistné události v důsledku vichřice

Extrémní podmínky můžou velice jednoduše způsobit nejistotu a strach o naše rodinné domy, byty či chaty – ani nemluvě o našem zdraví. Připojištění nebezpečí vichřice je naštěstí jednou ze základních položek většiny majetkových pojistných smluv. Metodika pro posuzování pojistných událostí pro nebezpečí vichřice je u drtivé většiny pojistitelů v ČR totožná. Za uznatelnou pojistnou událost se považuje vítr, který prokazatelně přesáhl rychlost 75 km/h. Výjimkou na českém pojistném trhu představuje produkt Domov-IN od společnosti Uniqa (bývalý produkt pojišťovny Axa), u kterého byla snížena minimální rychlost větru na 60 km/h.

Vichřice je charakterizována jako proudění vzduchu, které v místě pojištění dosáhlo rychlosti 20,8 m/s (výše zmíněných 75 km/h) a vyšší. Majetek může být poškozen několika způsoby – přímým působením větru (např. poničení střechy), vyvrácením předmětu v důsledku větru (vyvrácená lampa či strom na plot) nebo vymrštěním předmětu (např. větev do okna, trampolína do pergoly).

Při takto vysokých poryvech větru pojišťovny při pojistných událostech neváhají a pojistná plnění vyplácí. Je třeba však mít pojistnou smlouvu správně nastavenou a také aktualizovanou. Velkým „škůdcem“ může být v takových případech podpojištění, neboli limit pojistné částky, který je výrazně nižší, než je aktuální hodnota dané nemovitosti. V kontextu výrazného zvyšování cen nemovitostí v ČR v posledních letech je opravdu nezbytné pravidelně aktualizovat nastavení smlouvy. Dalším okamžikem, kdy je dobré zasáhnout do pojistné smlouvy, je provedená rekonstrukce či další výrazná investice do nemovitosti a jejího okolí. Okolí zejména rodinných domů je dalším specifikem, na které je třeba u správně nastavené pojistné smlouvy myslet – pozor na dostatečný sublimit pro vedlejší stavby, případně na dostatečnou specifikaci jednotlivých prvků jako jsou bazény, garáže, pergoly, zahradní domky atd.

Praktické rady, kterých se držet při nastalé pojistné události

  • pečlivě zdokumentujte následky: natočte je nebo nafoťte například na mobilní telefon, pomůže to při dalších jednáních s pojišťovnou
  • pojišťovnu kontaktujte co nejdříve a událost nahlaste telefonicky nebo přes internetové formuláře
  • s opravou majetku nebo odstraňováním škod počkejte dokud s tím pojišťovna neprojeví souhlas (toto neplatí při ohrožení bezpečnosti či zábraně vzniku dalších škod)
  • pojišťovny uhradí nad rámec samotné škody: zachraňovací náklady, účelně vynaložené náklady na odvrácení bezprostředně hrozící pojistné události či zhoršení následků
  • můžete mít nárok na náklady na náhradní ubytování
  • nevyhazujte poškozené věci: pokud je to možné, počkejte s tím až po příjezdu likvidátora pojišťovny
  • pokuste se najít účtenky od zničeného vybavení TIP – účtenky archivujte v elektronické podobě

Věříme, že vám aspoň některé z výše uvedených informací pomohou při potenciální nepříjemné situaci spojené s řáděním živlů. Rady se netýkají pouze nebezpeční vichřice, ale všech situací, které živly můžou způsobit.

Pokud si nejste jistí, zda je vaše smlouva adekvátně nastavená nebo potřebujete pomoc se sjednáním či navýšením pojistky, neváhejte se na nás obrátit.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.