Aktuality z finančního světa za červen 2023

Aktuality z finančního světa za červen 2023

Vážené klientky, vážení klienti, 
svět financí se nezastavuje a my nechceme mít zpoždění – proto je tu opět soupis toho nejaktuálnějíšího, co se za měsíc červen událo.
Společně se podíváme:
  • na vývoj pravidelné investice za poslední 3 roky
  • na aktuální dění na kapitálových trzích
  • na vývoj inflace v červnu 2023
  • na schválené změny u penzijních produktů
  • na zoubek cestovnímu pojištění

 

U akcií jsou 2 rizika, které si musíme uvědomit

  1. Riziko poklesu = pro toho, kdo je má
  2. Riziko růstu = pro toho, kdo váhal

 

Světové akcie v červnu rostly a připsaly si 4 % (v CZK), v USD to bylo dokonce   6,9 %. Za poslední rok jsou světové akcie +7,3 %. Více než polovinu ročního růstu udělaly za poslední měsíc. To je typický obrázek volatility akciových trhů: růst se odehrává v  pár klíčových měsících a je škoda být mimo trh. Proto se doporučuje na akciové trhy nevstupovat jednorázově, ale rozložit nákupy v  čase. Další možností, jak vstupovat postupně na akciový trh, je pravidelná investice – ta těžila z  levných nákupů v  minulých měsících.

 

Pravidelná investice za poslední 3 roky v plusu

Efekt průměrování nákladů (DCA) v plné kráse

I přes velice dynamické období černých labutí (nečekaných negativních událostí) a ne moc příznivého ekonomického počasí, kdo nastavil trvalý příkaz na pravidelnou investici před 3 lety, ten se aktuálně dívá na investičním účtu na kladná čísla. Co to znamená? Minimálně to, že dokázal za danou dobu naakumulovat určité množství majetku (při úložce 5 000 Kč téměř 200 000 Kč).
Kam se dál budou trhy posouvat, to Vám nepoví vůbec nikdo. Trhy reagují na aktuální vývoj světového dění – budou růst, budou klesat, budou se plácat „do boku“. V dlouhodobém horizontu je však odměna za trpělivost v podobě efektů složeného úročení něco, na co se můžeme těšit. Ne vždy je jednoduché vytrvat v nastaveném kurzu – skvělým parťákem je nám sestavený plán a strategie, se kterými budeme rozbouřenými vodami investic proplouvat s mnohem větším klidem.

Kapitálové trhy  a další aktiva

Inflace u nás a ve světě

Spotřebitelské ceny v červnu v ČR vzrostly o 0,3 % a celková výše inflace tak i nadále klesá. Nižší inflace ale znamená, že se stále zdražuje. Jen pomaleji.
V USA a v Evropě je inflace nižší než u nás. Nedaří se ji však zkrotit na úroveň kolem 2 %, kde by ji centrální banky rády viděly. Například jádrová inflace (bez volatilních cen energií) je stále kolem 5 % až 6 %. Je možné, že se budeme muset připravit na delší dobu vyšší inflace, a tím pádem i vyšších úrokových sazeb.

Vláda schválila změny u státního příspěvku na spoření na stáří.

Důchodový systém ČR je dlouhodobým tématem a my se s klienty o jejich aktuální situaci a o vyhlídkách na stáří bavíme téměř na denní bázi. Řeší ho samozřejmě také naše vláda, která se snaží lidi přimět k vyšším úložkám do státem podporovaného produktu doplňkového penzijního spoření a „starého“ penzijního připojištění.

Proto se bude zvyšovat částka, na kterou je možné čerpat státní příspěvek. Od roku 2013 byl vklad s maximálním stáním příspěvkem ve výši 1 000 Kč, od příštího roku vláda navrhuje růst na 1 700 Kč. Při tomto vkladu bude státní příspěvek 340 Kč (nyní maximum 230 Kč). Navyšuje také částku, od které poskytuje minimální příspěvek – vše přehledně v tabulce.

Nemění se jen státní příspěvek, ale dochází i k některý dalším změnám. Změny však nevyžadují žádnou urgentní reakci z Vaší strany. Pokud se chcete o dopadech změn na Vaši situaci dozvědět více, obraťte se na svého finančního poradce.

Opouštíte rodnou hroudu? Nezapomeňme na cestovní pojištění!

Proč cestovní pojištění? Zdravotní náklady v zahraničí mohou dosáhnout milionů. Cestovní pojištění vám finančně pomůže a pokryje výdaje za lékařskou péči při úrazech, nemocích a jiných nečekaných událostech.

Co zahrnuje cestovní pojištění? Kryje náklady na léčbu, hospitalizaci, akutní zubní ošetření, operace a poskytuje asistenční služby v češtině. Zahrnuje také repatriaci, pomoc horské služby a pojistí různé rekreační sporty.  Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nemusí pokrýt všechny náklady v zahraničí, často je potřeba připlatit. Cena pojištění je zanedbatelná ve srovnání s potenciálními náklady na lékařskou pomoc. Užijte si dovolenou bez starostí a pokud potřebujete pomoci s cestovním pojištěním, dejte nám vědět. Vysvětlíme, vybereme, zkonzultujeme a bezpečně cestujete. Tak je to jednoduché.

Pěkný den,

Za OMAP

Kuba

Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,

zpracoval Ing. Jakub Kratochvíla, EFA

Tento materiál není určen k poskytování osobního investičního poradenství, neobsahuje analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení k nákupu nebo prodeji jakýchkoli investičních nástrojů a nejedná se o veřejnou nabídku. Pokud máte zájem o určitý investiční nástroj, poraďte se s vaším finančním poradcem.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.