Investice vs. spoření aneb jak zhodnocovat volné peníze

Investice vs. spoření aneb jak zhodnocovat volné peníze

Tématem nejnovějšího článku plynule navážeme na problematiku posledních dvou týdnů. Inflace nám již ve své standardní podobě poskytuje velice silný podnět ke zhodnocování volných peněžních prostředků, při aktuálních vysokých hodnotách to platí násobně.

V rubrice „OMAPák vysvětluje“ byl v posledním vydání představen pojem „Investiční trojúhelník“ – vztah mezi třemi základními parametry každé investice = výnosem, rizikem a likviditou. Na nich si lze velice jednoduše vysvětlit téma tohoto článku, a to rozdíl mezi spořením a investováním. Zatímco při investování podstupujeme vyšší riziko s cílem výrazněji zhodnotit naše peníze, spořením rozmnožíme zdroje velice omezeně avšak s garancí, že o své prostředky nepřijdeme.

Každá z výše zmíněných možností má své „kupce“ a rozhodně neplatí, že investování do akcií technologických firem rozvojových zemí je pro každého člověka vhodné. V České republice je dlouhodobým trendem spíše konzervativnější forma nakládání s volnými peněžními prostředky. V porovnání s některými sousedními zeměmi či západními velmocemi je vidět jasný sklon k bezpečnějším a likvidnějším aktivům.

Zpřísnění podmínek pro hypotéky

Mezi nástroje spoření můžeme zařadit spořící účty, termínované vklady, stavební spoření či garantované fondy penzijních společností. Aspoň malým pozitivním faktorem neustále narůstajících úrokových sazeb bank je aktuální zvyšující se procentuální zhodnocení i dříve minimálně výnosných nástrojů. I tak se však bavíme o maximálním zhodnocení 5% p.a., což je oproti aktuální inflaci za duben ve výši 14% malá záplata.

Jediným současným i dlouhodobým efektivním nástrojem „boje“ proti inflaci je investování. Na trhu lze nalézt velkou škálu možností, do kterých investovat. Patří mezi ně např. dluhopisy, akcie či komodity. Tato aktiva můžeme „nakoupit“ také pomocí investice do podílových a jiných fondů. Nalézt můžeme kombinaci strategií uzpůsobených našim finančním i časovým možnostem. Jelikož se jedná o investici, je třeba počítat s rizikem ztráty. Riziko můžeme snižovat vhodnou diverzifikací, nebo rozložením použitých nástrojů.

Zpřísnění podmínek pro hypotéky

Graf výše nám hezky naznačuje, že se v průběhu času a pod vlivem různých globálních událostí (např. ekonomická krize 2008) různá aktiva chovají rozdílně. Proto je diverzifikace tak důležitá. Tyto nástroje Vám v průběhu následujících týdnů postupně podrobněji představíme. Pokud však správně pociťujete potřebu řešit svou finanční situaci hned, neváhejte se obrátit na naši společnost. Za dobu mnohaletého působení na trhu spravujeme klientské portfolio o více než 330 mil.Kč, neustále se vzděláváme v oblasti finančního plánování a pomůžeme nalézt vhodné řešení šité vám na míru.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.