Daňová zvýhodnění finančních produktů

Daňová zvýhodnění finančních produktů

V pátek uplynula lhůta pro podání daňového přiznání pro osoby, které nepodávají DP elektronicky a nevyužívají služeb daňového poradce. My bychom se spolu s Vámi chtěli u této příležitosti podívat na produkty finančního trhu, které daňovou zátěž mohou snižova.

Na trhu totiž najdeme různé možnosti, jak si ekonomicky činní jednotlivci (zaměstnanci či OSVČ) mohou snižovat svůj základ daně. Jsou jimi doplňkové penzijní spoření (DPS) či starý produkt penzijní připojištění a životní pojištění při splnění zákonných podmínek. Oba tyto produkty mají svá pravidla, která pro maximalizaci daňových výhod musí střadatel splnit.

Produkty penzijních spořitelen

Produkty penzijních spořitelen poskytují svým vlastníkům několik výhod. Kromě příspěvku státu u úložek fyzické osoby v rozmezí 300 – 1.000 Kč měsíčně je to výše zmíněná možnost snížení základu daně. Toho můžeme dosáhnout při měsíční úložce v rozmezí 1.001 – 3.000 Kč měsíčně. Pokud vezmeme příklad úložky 3.000 Kč, získáváme měsíčně od státu příspěvek 230 Kč, a navíc si snižujeme základ daně o částku 2 000 Kč. Maximální snížení základu daně je tedy za rok 24.000 Kč. V konečném důsledku na daních ušetříme 3 600 Kč (15 % z 24.000 Kč) a od státu získáme 2.760 Kč ve formě státního příspěvku.

Produkty životního pojištění

Podobné daňové výhody můžeme získat také u produktu životního pojištění. Musí se však jednat o produkt s úložkou, pojištěný musí být zároveň pojistníkem, smlouva musí být sjednána minimálně na 5 let a minimálně do 60 let klienta. Existují další podmínky, které najdete v zákonu č. 586/1992 Sb. v §15. Stejně jako u produktů penzijních společností je možné snížit základ daně až o 24.000 Kč (opět úspora 3.600 Kč) za rok. Je to maximální hranice i pro situaci vlastnictví více smluv najednou.

Oba tyto produkty lze kombinovat, maximální snížení ZD je však vždy ve výši 24.000 Kč ročně. Nemá tedy smysl maximalizovat částky na obou smlouvách, protože to zvýšení daňových výhod nepřinese.

Využít je možné obou produktů zároveň. Maximální daňové úspory je možné dosáhnout ve výši 7.200 Kč (48.000 Kč x 15 %), pokud si vlastník smluv měsíčně zasílá na penzijní produkt 3.000 Kč a zároveň na ŽP 2.000 Kč. V daňovém přiznání slevy najdeme v oddílu 3 na řádcích 48 a 49.

Příspšvek zaměstnavatele

Na tyto produkty mohou přispívat zaměstnancům také zaměstnavatelé. Je to výhodný „obchod“ pro obě strany, protože do částky 50.000 Kč zaměstnavatel nemusí hradit příspěvek na sociální a zdravotní pojištění a není třeba částku danit. Zaměstnanci tedy přichází celá částka. Požadavkem státu je, aby tato forma benefitu byla zaznamenána v pracovní smlouvě.

Úroky z úvěru

Poslední a rozsahem největší položkou snižující základ daně jsou úroky zaplacené na hypotéce či úvěru ze stavebního spoření. Povinností však je, aby se jednalo o úvěr na vlastní bydlení vlastní nebo bydlení rodinného příslušníka, nikoli na investici. Zde je maximální limit 300.000 Kč pro úvěry sjednané do 31.12.2020 a 150.000 Kč od data 01.01.2021. Je třeba zdůraznit, že se odečítají pouze zaplacené úroky, nikoli celá částka splátky. Tuto slevu opět najdeme v oddílu 3 daňového přiznání na řádku 47.

Není nutné si důkladně vést evidenci všech těchto produktů. Příslušné penzijní společnosti, pojišťovny a banky nám vždy začátkem roku zasílají podrobný přehled částek, které pro dané období můžeme daňově využít. Občas se stane, že elektronická verze „spadne“ do spamu, případně můžete instituci kontaktovat a se zasláním podkladů se připomenout.

Pokud budete mít zájem o konzultaci k této problematice, naši poradci jsou Vám k dispozici. Stejně tak pro situaci, kdy byste chtěli probrat své možnosti se zaměstnavatelem – jsme po ruce Vám, tak i příslušné firmě.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.