Aktuality z finančního světa za září 2023

diverzifikace

Aktuality z finančního světa za září 2023

OBSAH

  • Jaké bylo září a jaká je nálada?
  • Co se dělo?
  • Kdo je rychlejší – akcie nebo růst cen?
  • Diverzifikace není klišé, ale jedna z nejdůležitějších „věcí“
  • Finanční tabulka pravdy

Jaké bylo září a jaká je nálada?

Články, které brázdily webový prostor byly spíše negativního charakteru. Skloňovalo se hodně, že: „podmínky v průmyslu se zhoršily“, „stavebnictví se vrátilo k poklesu“, „Neměcko pokleslo“, aj. Ono není se čemu divit. Podnikat v prostředí vysokých úrokových sazeb a nestabilního růstu cenové hladiny (inflace) není žádný med.

ECB očekává, že inflace v EU zůstane vysoká po delší dobu. K inflačnímu cíli se začne EU přibližovat nejdříve v roce 2025 pokud nepřijde nějaká další „černá labuť“ = nečekaná, negativní událost, která má dopad na společnost. Odchyluje se od toho, co je běžné, a proto je těžké ji předvídat – války, krize, násilné reformy pády meteoritů, UFO…?

Co se dělo?

  • ČNB v září nezměnila úrokové sazby. Členové centrální banky jednomyslně hlasovali pro udržení stability. První snížení sazeb očekáváme na přelomu příštího roku.
  • Růst výnosů dluhopisů po celém světě způsobený přísnou politikou Fedu a vyššími cenami ropy nepřináší prospěch akciovým trhům.
  • I když makroekonomická ekonomická data zůstávají relativně silná, předstihové ukazatele se zhoršují a růst inflace začíná zpomalovat.
  • ceny ropy stouply za poslední 3 měsíce o 28 %;
  • světové akciové trhy poklesly o -4,1 %, v CZK pouze -0,5 %;
  • 10leté CZK dluhopisy poklesly o -2,7 % a stoupl jejich výnos na 4,8 % p.a.

Kdo je rychlejší akcie nebo růst cen?

Že akcie kolísají jsme si zvykli. Každý měsíc čteme zprávy: klesly, vyrostly, propadly… Přes měsíční zprávy ale často nevidíme zprávy dlouhodobějšího charakteru. Např. za posledních 5 let jsou akciové investice v zisku 46 %. I když v posledních 5 letech řádila vysoká inflace, akcie ji dokázaly porazit. Spotřebitelské ceny vyrostly „jen“ o 41 %.

Při investici na 10 let a více je rozdíl mezi výnosy akcií a růstem spotřebitelských cen ještě vyšší. Za 10 let akcie vydělaly 163 % a ceny vyrostly „jen“ o 51 %. Akciová investice reálně vydělala.

realne vynosy akcii 9/2023

Diverzifikace není klišé, ale jedna z nejdůležitějších „věcí“

Pojďme se zamyslet nad myšlenkou diverzifikace. Asi se shodneme, že bychom neměli dávat všechna vejce do jednoho košíku. To už jsme někdy slyšeli. Nicméně, pokud investujeme (máme finanční plán a chceme si naplnit budoucí cíle), tak si zdroje pro splnění cílů můžeme rozdělit na 2 kategorie:

  • Lidský kapitál (chodíme do práce a nosíme domů peníze)
  • Finanční kapitál (naše investice a to co mi doručí trhy)

Lidský kapitál (práce / výdělečná činnost) ovlivňuje velké množství faktorů, které jsou neoddělitelné s tím, kde žijeme a co děláme za práci.

Sledujeme růst mezd, růst HDP, zajímá nás státní dluh, politická situace, byrokracie, výše daní, inflace, měnový kurz.

Tyto faktory ovlivňují nejen naši práci, ale i majetky, a to jak se nám daří (výše daní a ceny v dané ekonomice), jak mám drahou hypotéku (ČNB), kde mám nemovitosti (ČR) nebo kolik mi měsíčně disponibilně zůstává. A to velmi často v jedné měně (Kč), v jedné zemi (ČR), v jednom městě a v jedné práci. Často mám v (ČR a v CZK) také železnou rezervu na spořícím účtu, stavebko, penzíjko a další.

Celkem vysoká koncentrace a nízká diverzifikace, nemyslíte?

Finanční kapitál (naše investice) ovlivňuje HDP v daných zemích, tržby a zisky jednotlivých firem, sazby a inflace.

Jakožto zdroj pro naši budoucí rentu nebo naplnění jiných cílů bychom z ČR investice naopak měli vyvádět. Musíme naše investiční portfolio (finanční majetek) rozkládat do celého světa, do různých (větších) měn, různých oborů podnikání… zkrátka eliminovat co nejvíce rizik, které eliminovat schopni jsme. Cílem předcházení rizik není vyšší výnosnost, ale snížit celkovou rizikovost a jednoduše – Váš majetek a jmění ochránit!

Je Vaše rodinné jmění a bohatství v bezpečí?

To si můžete ověřit u správně kladených otázek našim poradcem při majetkové analýze.

mapa_sveta

Finanční tabulka pravdy

Jak se dařilo jednotlivým třídám aktiv a další ukazatelům, jako inflace nebo úrokové sazby za různá období?

zmeny_zari

zamy_2_zari

 

Pro naše klienty máme k dispozici geniální PDF přehled nejdůležitějších 100 grafů, co byste mohli potřebovat.  

Napište si o ně! 🙂

Hezký den, Kuba

Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,

– pro klienty OMAP – zpracoval Ing. Jakub Kratochvíla, EFA

Tento materiál není určen k poskytování osobního investičního poradenství, neobsahuje analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení k nákupu nebo prodeji jakýchkoli investičních nástrojů a nejedná se o veřejnou nabídku. Pokud máte zájem o určitý investiční nástroj, poraďte se s vaším finančním poradcem.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.