Co se důležitého děje za hranicemi?
- V srpnu došlo ke zhoršení nálady na trzích v důsledku snížení ratingu USA
- Rating = bonita státu „schopnost splácet státní dluh“ / výše rizika / důvěryhodnost /
- Šéf Fedu (Americké centrální banky) pan Powell vystoupil s varováním o možném dalším růstu úrokových sazeb v USA.
- Je pravděpodobné, že neovladatelná jádrová inflace přiměje ECB k zářijovému zvýšení sazeb.
- Jádrová inflace = inflace zejména bez regulovaných cen, cen potravin a sezónních vlivů a cen energii a PHM
Měsíční inflace v ČR v srpnu byla 0,2% = nic moc
Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla inflace v srpnu meziročně 8,5 procenta. Po červnových 9,7 procentech tak dochází k poklesu, což reflektuje vývoj cen v Česku na meziroční úrovni. Meziměsíční nárůst inflace činil 0,2 procenta. Největší nárůst ceny byl zaznamenán v oblasti paliv a olejů, kde jejich ceny stouply o 7,7 procenta. V srpnu naopak výrazně klesly ceny potravin, zejména u zeleniny. V porovnání meziročních dat přetrvává významný růst nákladů na bydlení. Ceny elektřiny vzrostly téměř o čtvrtinu, zemní plyn o více než třetinu. Také náklady na vodné a nájemné zaznamenaly zdražení.
Tlak na růst mezd je faktor ovlivňující inflaci
Růst mezd v minulých letech byl nižší než růst cen, tedy reálný růst mezd byl záporný = chudli jsme. Ku příkladu za poslední 3 roky v průměru:
- Mzdy rostly o 24 %
- Ceny rostly o 32 %
Na delších horizontech (10, 15, 20 let), můžeme říct, že jsme bohatli. Po odeznění dob zvýšené inflace se velmi pravděpodobně vrátíme do trendu, kdy mzdy porostou rychleji než cenová hladina = budeme se mít lépe a lépe. V reálném vyjádření (po započítání faktoru inflace) si toho budeme kupovat ze stejné průměrné výplaty stále více. ČR není tak zlé místo, jako se poslední měsíce skloňuje nebo se mýlím? (berme s optimistickou nadsázkou).
Nemůžeme se stavět k investicím přístupem: „Mám pravidelný příkaz a už se o nic nemusím starat. Musím.
Musím navyšovat svoje pravidelné měsíční investice.
Všechno roste, mzdy, ceny… nezapomínejme také přidat SAMI SOBĚ a svým pravidelným investicím. Pokud na navýšení pravidelných investic aktuálně nezbývá, nezoufejte. Ale myslete na to. Bude zbývat více.
Pravidelná investice (zejména na rentu) je výdaj, který bychom měli vnímat jako něco stejně „povinného“, jako třeba platba nájmu 🙂.
Medián – příjem průměrného Čecha v zaměstnání
- Průměrný příjem = 43 193 Kč (hrubého)
- Medián příjmu = 36 816 Kč (hrubého)
- 2/3 zaměstnanců mají nižší příjem než průměr
Hypotéky nám lehce zlevňují
Nejdražší hypotéky jsme měli cca před půl rokem a od té doby kosmeticky zlevňují. V průměru se aktuálně pohybujeme okolo úrovně 6 %. Analytici se shodují na postupné tendenci poklesu cen hypoték. Rapidní pokles ke 2 nebo 3 % ale rozhodně neočekávejme.
Akciové trhy
Akcie se za posledních 5 let trefily „do dlouhodobého průměru“. Akcie na delších horizontech přinášejí v ročním vyjádření okolo 10 % p. a. Růst akciových trhů za posledních 5 let byl necelých 50 %. Není to pravidlem. Při investování do akcií můžeme čekat růst, stagnaci nebo pokles. Kdo pravidelně investoval do světových akciových trhů alespoň 5 let, je se svou investicí v zisku. Kdo investoval do světových akcií, dosáhl zisku odpovídajícímu ročnímu vkladu (při investici 5 000 Kč měsíčně je zisk 60 000 Kč). Výše zisku samozřejmě závisí na konkrétních produktech a jejich nákladovosti.
Silnější koruna, slabší dolar
Za poslední rok koruna oproti dolaru posílila. Silnější koruna je na úrovni před cca 3 lety, a má vliv na hodnotu mého portfolia. Pokud mám nakoupeno v dolarech a nepoužívám měnové zajištění, silnější koruna mi užrala na výnosu.
Tabulka historického vývoje jednotlivých tříd aktiv
Pro naše klienty máme k dispozici geniální PDF přehled nejdůležitějších 100 grafů, co byste mohli potřebovat.
Napište si o ně! 🙂
Hezký den, Kuba
Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,
– pro klienty OMAP – zpracoval Ing. Jakub Kratochvíla, EFA