Aktuality z finančního světa za červenec 2023

Aktuality z finančního světa za červenec 2023

Dobrý den vážení klienti,

přinášíme vám to nejdůležitější a nejpodstatnější, abyste byli v obraze, co se děje na trzích a proč se to děje. Věříme, že informace jsou podány tou nejsrozumitelnější formou, aby vám rozšířily povědomí ze světa finančních trhů. Pokud by něco nebylo jasné, určitě nám dejte vědět!

Souhrnný graf vývoje aktiv

Souhrnný graf vývoje červenec 23

Inflace

I v ČR klesá inflace a dostala se „už pod“ 10 %. Stále však zůstává vysoká. Dobrou zprávou je, že ceny rostou již jen pomalu, ale stále rostou. ČNB ponechává sazby na současné úrovni již od 6/2022. Situace kolem inflace je stále silně nejistá a ČNB se snižováním sazeb vyčkává. Pokles inflace a její návrat na „normální“ hodnoty neznamená, že by se i ceny vrátily tam, ke byly třeba před 2 lety. Toto je zapříčiněno tím, že se situace vrací „k normálu“. A to díky faktorům:

  • Poklesly ceny energií – stabilizace po útoku na Ukrajinu,
  • Pokles cen potravin, odeznění problémů v dodavatelských řetězcích, pokles cen kontejnerové dopravy
  • Domácnosti méně utrácejí (už utratily úspory z Covidu) a více spoří
  • Vyšší úrokové sazby = dražší úvěry, podpora spoření
  • Vlády již nestimulují ekonomiku (jako v Covidu)

Česká národní banka na posledním zasedání formálně ukončila intervenční režim („umělé“ obchodování s cizími měnami s cílem ovlivnění měnového kurzu), na což koruna reagovala oslabením. Guvernér Michl nicméně oznámil, že centrální banka bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Zejména slabá koruna ohrožuje finanční a cenovou stabilitu (i proto, že si „část inflace dovážíme“).

Akcie

Světové akciové trhy v červenci pokračovaly v růstu z minulých měsíců a přidaly další 3 %. Za 3 měsíce vyrostly celkem o 10,5 %. Z růstu akciových trhů těží jednorázové i pravidelné investice, které se provedly v minulosti. Růstu akcií pomáhaly pozitivní zprávy, zejména z USA. Inflace zdárně klesá, i když ještě zdaleka není vyhráno. Ekonomika zpomaluje růst, ale stále se jí daří lépe, než zněly minulé odhady. Důvodem je také absence špatných zpráv – dlouho se nic nestalo – nekrachují banky, neřeší se úvěrové stropy, tanky jsou tam, kde byly. Americká ekonomika roste nad očekávání, což se prolívá i do sentimentu na akciových trzích. Akcie poslední měsíce rostly, což nám dává pocit nesmrtelnosti, že tomu tak bude i nadále a že už je zase dobře. Opak může a nemusí být pravdou. Může přijít ledacos. Snižování inflace je doping, kterým je rychlý pokles cen energií, což se může klidně otočit.

Nemovitosti v ČR

Když se zaměříme pouze na ceny nemovitostí v ČR a vyjádříme je indexem cen nemovitostí (který vychází z realizovaných nákupních cen domácností a počítá se průměrem za čtvrtletí – tedy s velkým zpožděním), tak můžeme vidět, že ceny souhrnně klesly a klesají. Aktuální ekonomické počasí poptávce po nemovitostech nesvědčí. Nicméně nejednalo se o strmý pád, ale prozatím o drobnou korekci. Jestli se trend potvrdí uvidíme na aktualizovaných datech ze staťáku (ČSÚ). Domníváme se, že tu máme zajímavou situaci pro realizaci a pořízení nemovitosti, a to z několika důvodů. Ceny nemovitosti jsou v poklesu a s prodávajícím mám prostor smlouvat. Hypotéku si můžu správně takticky zafixovat nebo refinancovat a v případě poklesu úrokových sazeb se zvýší koupěschopnost domácností, zvýší se poptávka, což pravděpodobně nastartuje další růst cen nemovitostí. Situace je vždy individuální a vstupuje do hry velké množství faktorů. Pokud nad pořízení nemovitostí přemýšlíte, dobře se na to připravte. Musíte znát svoje možnosti a mít plán, jak to celé provést. S celým procesem od propočtu, přípravy, prověrky nemovitostí, až po předání klíčů nebo nalezení nájemníka Vám pomůže náš (Váš) poradce. Dejte mu vědět.

Ceny nemovitostí červenec 23

Zdroj: ČSÚ
Nákupy obydlí, nové i starší nemovitosti, realizované ceny, ceny vztaženy k průměru roku 2010

Dluhopisové trhy, hypotéky a úrokové sazby

Ratingová agentura Fitch snížila rating USA, který již není nejvyšší možný – tedy AAA. Na tuto informaci reagovaly akciové trhy drobným poklesem, ale na dluhopisové trhy to velký vliv nemělo. Investoři stále budou US dluhopisy nakupovat. Pomalu ale jistě přesedlávají do pozic dlouhodobých dluhopisů, aby si zamknuli dlouhodobý výnos i s očekávaným poklesem úrokových sazeb (nevíme kdy, ale víme, že přijde).

V červenci rostly i ceny českých dluhopisů (+1,6 % pro 5letý dluhopis). Dluhopisové investice umazávají ztráty, které nabraly v minulých letech, které nastaly i díky růstu sazeb. Aktuálně se nacházíme na cenové úrovni cca před 3 lety.

Jak jsem zmiňoval o odstavec výše, dluhopisy (konečně) jsou a budou zajímavějším prvkem v portfoliu než dříve. Zapamatujme si základní poučku a vztah dluhopisů k úrokovým sazbám.

  • Pokud rostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesají
  • Pokud klesají úrokové sazby, ceny dluhopisů rostou

 

Máme nakoupené státní dluhopisy třeba s 6 % úrokem (kuponem) a centrální banka sníží úrokové sazby. Nyní stát emituje dluhopisy s 4 % kuponem (spořící účty také snižují svoje úročení), ale já mám nakoupené ty 6 % dluhopisy. Při téměř stejné rizikovosti mají tyto dluhopisy v době, kdy vše ostatní již generuje nižší cashflow, vyšší hodnotu, než před poklesem sazeb. Proto i rostou na ceně. Dává to smysl?

Ne vždy se daří všem – jednou jsi nahoře, jednou jsi dole

Diverzifikace, diverzifikace, diverzifikace. To je motto, které by stejně jako kříže nad dveřmi a fotky prezidenta ve školách mělo být tesáno do každého kamene. Nesázejme nikdy na jednu kartu, nejsme v kasinu, ale jsme v „dlouhodobém investování“. V dlouhodobém investování můžeme vyhrát všichni, pokud se budeme řídit základními pravidly. To je na tom to pěkné a spravedlivé. Když si vytáhneme vývoj akciových trhů (v lokální měně) můžeme vidět, že nejvíce se dařilo za poslední dva roky evropským akciím a nejméně akciím rozvíjejících se zemí, tzv. Emerging markets (kam se mimochodem řadí i ČR).
Výnos akcií za 2 roky červenec 23

Trpělivost přináší růže, ale taky peníze a naplnění cílů

Například při pravidelné investici 5 000 Kč měsíčně za posledních 15 let jsou celkové vklady 900 000 Kč, a celkový zisk 1 154 000 Kč. Zisk kapitálových trhů je vyšší než vlastní vklady. Takže cca ½ jsme si odpracovali my našimi vklady a více jak polovinu za nás odpracovaly trhy.

Pravidelná investice 5 000 Kč měsíčně po dobu 15 let

Graf zobrazuje pravidelnou investici do akciového indexu MSCI ACWI v CZK

Investujme pravidelně, investujme hned a budeme se po několika letech proklínat, proč jsme nezačali dříve – berte s lehkou nadsázkou.

Hezký den, Kuba

Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,

– pro klienty OMAP – zpracoval Ing. Jakub Kratochvíla, EFA

Tento materiál není určen k poskytování osobního investičního poradenství, neobsahuje analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení k nákupu nebo prodeji jakýchkoli investičních nástrojů a nejedná se o veřejnou nabídku. Pokud máte zájem o určitý investiční nástroj, poraďte se s vaším finančním poradcem.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.