Síla pravidelného investování – Dollar Cost Averaging

Síla pravidelného investování – Dollar Cost Averaging

V investování hraje velice důležitou roli čas. Lze jednoduše říci, že to nejlepší, co pro sebe jako investoři můžete udělat, je investovat po dlouhou dobu. Jakou formu či metodu využijeme, a hlavně jakou částku začneme investovat, musí každý investor zhodnotit na základě své stávající situace. Hlavní je vždy začít.

Investování je velice obsáhlé téma, o kterém v současnosti slýcháme takřka na každém kroku. My se dnes zaměříme na rozdíl mezi jednorázovým a pravidelným investováním a druhý přístup si rozebereme podrobněji.

Jednorázové investování je pro člověka, který má k dispozici větší obnos volných finančních prostředků. Jednorázový vklad nám poskytuje tu výhodu, že 100 % vložených prostředků začíná „pracovat“ okamžitě. Investujete-li však jednorázově, vystavujete se možnosti špatného načasování vstupu na trh. Ačkoliv správné načasování prakticky nelze předpovědět, rozhodně se najdou lepší a horší chvíle kdy investovat. Uklidnit nás v tom může statistika, protože v čase trhy mnohem častěji rostou, než že by klesaly.

Síla pravidelného investování spočívá především v konzistenci. Všechny trhy bez ohledu na zaměření budou v čase kolísat. Pravidelné investování přináší tu výhodu, že investujete jak ve chvílích růstu, tak poklesu trhu. Za tímto přístupem dokonce vznikla celá teorie, které se v angličtině říká dollar cost averaging (DCA), což by se se ve velmi volném překladu dalo interpretovat jako cesta pravidelného investování – bývá také označována doslovně jako metoda průměrování nákladů.

Důležitým pojmem je volatilita kapitálových trhů. Volatilita je stav, kdy ceny nebo výnosové míry na kapitálových trzích kolísají. Čím vyšší je volatilita, tím intenzivněji ceny na trzích rostou a klesají.

Zpřísnění podmínek pro hypotéky

Jednotlivá období růstů a propadů můžeme označit jako tzv. býčí a medvědí trh. Na toto téma jsme nedávno vydali příspěvek v sérii „OMAPák vysvětluje“.

Tyto růsty a propady je možné sledovat, analyzovat a využívat při aktivní správě vlastního portfolia. Jedná se však o velice náročnou disciplínu, které se věnují „armády“ akciových analytiků po celém světě. Na úrovni střadatele, který má vlastní práci/podnikání, koníčky, rodinu a nemá x-hodin denně pro sledování všech možných ukazatelů – a do této kategorie spadáme i my, bychom se aktivní správě vlastního portfolia vyhnuli a svěřili své peníze právě do rukou těm výše zmíněným odborníkům. K časové náročnosti je třeba také připočítat náklady na nákup a prodej aktiv, povinnost zdanit zisky, psychickou náročnost rozhodování a důsledky případných špatných kroků. Vše, čemu by se pasivní investor měl vyhnout. S výběrem subjektů, které Vám umožní investovat Vaše volné peníze Vám rádi poradíme.

Investorům s dlouhým investičním horizontem by neměla příliš vadit velká volatilita kapitálových trhů, jelikož ta je vykoupena vysokým dlouhodobým zhodnocením. Nejlepší strategií pro investory s dlouhým časovým horizontem je jednoznačně strategie “buy and hold” = v překladu „kup a drž“. Tím, že vaší investici držíte po dostatečně dlouhou dobu, tak rozprostřete riziko špatného načasování a necháte ve Váš prospěch působit efekt složeného úročení.

Nyní si již představíme metodu Dollar cost averaging. DCA je výrazem pro pravidelné, dlouhodobé investování stejné částky s cílem minimalizovat ztráty v případě špatného načasování trhu. Nemusí Vás trápit, zda nakupujete během maxim nebo největších propadů, protože během dlouhé investiční kariéry dojde na obě situace. A to hned několikrát. Tato strategie vám umožní při dostatečně častých nákupech využít všech situac, ke kterým na trhu dojde, a tím se vyvarujete špatnému načasování, ke kterému může dojít v případě jednorázového investování velkých částek.

Metoda průměrování nákladů je velice trefný pojem. Při využití DCA investujeme stále stejnou částku, za kterou si v různých obdobích kupujeme různé množství aktiv. Při růstu cen nakoupíme méně, při propadu, což je obecně období, které pocitově vnímáme negativně, nakupujeme více – dá se říct ve slevě. Proto pro dlouhodobého investora období propadů vlastně znamená příležitost. Za své peníze nakupuje více a pokud je k tomu prostor v rozpočtu, může jednorázově přihodit.

Případem investování, kde dollar cost averaging můžete do puntíku dodržet, je situace, kdy investujete pravidelně stejnou částku do podílového fondu nebo skrze jinou např. roboticky spravovanou platformu.Vzhledem k tomu, že v obou případech vaše portfolio a investice spravuje manažer nebo počítačový algoritmus, vy jen poskytnete peníze a ty se rozdělí vždy v poměrech, v jakých je nastavené vaše portfolio.

Zpřísnění podmínek pro hypotéky

Ještě jednou si shrneme výhody jednorázové investice a DCA.

Výhody jednorázové investice

• Vaše peníze se začnou zhodnocovat okamžitě

• Historie naznačuje, že statisticky je velmi těžké časovat trh, a tak uděláte lépe, když investujete peníze okamžitě

Výhody dollar cost averaging

• Minimalizujete riziko špatného načasování

• Využíváte přirozené volatility trhů a nakupujete draze i levně

• Jde o šetrnější metodu pro vaše nervy

Nejlepším přístupem je podle nás obě metody zkombinovat s ohledem na Vaše možnosti! Ty je třeba vždy zakomponovat do jakéhokoli investičního rozhodnutí. Nejlepším řešením je si nastavit strategii, která funguje pro vaší jedinečnou situaci, abyste ji mohli dodržovat v předem stanovených intervalech a posouvala vás k vašim finančním cílům. S jejich určením a pojmenováním všech potenciálních problematických situací a jejich řešením Vám rádi poradíme. Finanční trh je totiž propojeným systémem, na kterém se nabízí mnoho nástrojů, které nám pomáhají s dosahováním vytyčených cílů. Poskytneme Vám pomocnou ruku a poradíme, jak co nejefektivněji dosáhnout Vašich plánů a jak Váš majetek ochránit před negativními dopady nahodilých situací.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte ho se svými přáteli:

Kam dál?

Podobné články
Daně

Paušální daň 2023

Od roku 2021 mají podnikatelé v České republice možnost vstoupit do režimu tzv. paušální daně. Ta umožňuje platit měsíčně jednotnou částku, která v sobě již

Přečíst článek
Jsme u konce. Tohle jsou všechny novinky, které pro vás máme.
Nejnovější články

Paušální daň 2023

Od roku 2021 mají podnikatelé v České republice možnost vstoupit do režimu tzv. paušální daně.

Máte otázky?

Kontakt

Máte otázky? Ptejte se.